Sonce ima mnoge koristne učinke tako za naravo kot za človeka. Obožujemo sončne dneve in uživamo, ko našo kožo božajo topli sončni žarki. A sončna svetloba, ki je sestavljena iz spektra žarkov različnih valovnih dolžin (vidna svetloba, ultravijolična svetloba, infrardeča svetloba), nima le pozitivnega vpliva. Če smo ji izpostavljeni preveč, pride do prezgodnjega staranja kože, ki mu rečemo fotostaranje. Znano namreč je, da sonce povzroči kar 80% znakov staranja kože.
Sončne pege: prvi znak fotostaranja
Pigmentni madeži, poznani tudi kot sončne pege, se začnejo pojavljati postopoma. Te opozorilne znake, ki kažejo na prve poškodbe kože, moramo jemati resno, saj so le vrh ledene gore. Sončne pege, ki najpogosteje prizadenejo izpostavljene predele, kot so obraz, vrat in roke, so dejansko pokazatelj, da je globoko v dermisu že prišlo do sprememb – do izgube elastičnosti in čvrstosti kože. V nasprotju s pegami, ki so dedne, so sončne pege posledica okoljskih dejavnikov. Izpostavljenost soncu povzroča številne spremembe na koži, vključno s povečanjem ravni melanina, ki je neenakomerno porazdeljen.
Sončne pege so sprva diskretne, najprej se pojavijo med izpostavljenostjo soncu, nato pa zbledijo. Sčasoma postanejo obstojnejše in celo trajne.
KAJ?
Sončne pege različnih velikosti, ki so naključno razdeljene po obrazu, vratu in rokah.
KDO?
Vsi fototipi in tipi kože po celem svetu, čeprav sta bela in azijska koža bolj dovzetni.
ZAKAJ?
Kronična izpostavljenost širokemu spektru sončne svetlobe. Opekline, dobljene pred 20. letom, stanje le še poslabšajo.
KDAJ?
S starostjo, saj je koža leto za letom izpostavljena soncu.
Poškodbe v globljih slojih kože, ki jih povzroča sonce, se kažejo v gubah, izgubi čvrstosti in elastičnosti, še posebej na obrazu. Oksidacijski stres, ki ga povzroča izpostavljenost sončni svetlobi, razgradi kolagen in elastin, ki se nahajata v koži.
UVA žarki, vidna svetloba in infrardeče sevanje prodrejo najgloblje v kožo, zato ne smemo pozabiti nanje, ko izbiramo negovalni izdelek za preprečevanje fotostaranja.
UV ŽARKI SO LE DEL ZGODBE
Znano je, da UV žarki lahko povzročijo sončne opekline, prezgodnje staranje kože … Toda nedavne študije so pokazale, da pri staranju kože sodelujejo tudi druge komponente sončne svetlobe oziroma žarki, zlasti vidna svetloba in infrardeče sevanje. To pomeni, da celoten spekter sončne svetlobe povzroča posledice na koži.
VPLIVI ŠIROKEGA SPEKTRA SONČNE SVETLOBE NA KOŽO
Aktivacija sinteze melanina, kožnega pigmenta, ki je odgovoren za porjavitev >> prehodne in nato trajne sončne pege
Nastanek oksidacijskega stresa >> gube in izguba čvrstosti
Poškodba DNK >> poškodba celičnih funkcij
VISOKA SPF ZAŠČITA NI DOVOLJ …
Potrebujemo učinkovito zaščito za širok spekter svetlobe in nego, ki se celovito bojuje proti vidnim znakom fotostaranja kože. Četudi ne preživimo vseh poletnih dni na plaži, se namreč sončnim žarkom težko izognemo.
Krema za obraz Photoderm SPOT-AGE SPF 50+ je veliko bolj učinkovita kot klasična zaščita pred soncem, saj vsebuje inteligenten kompleks aktivnih sestavin, ki delujejo proti temnim madežem, pigmentnim madežem in sončnim pegam ter preprečujejo znake staranja kože. S preventivnim in korektivnim delovanjem Photoderm SPOT-AGE zagotavlja učinkovito vsakodnevno zaščito širokega spektra (UVA in UVB žarki, vidna in infrardeča svetloba). Izdelek je vodoodporen, njegova lahka gelna tekstura, ki kožo lepo navlaži, pa je odlična podlaga za ličila.
Moč treh aktivnih sestavin, priznanih s strani dermatologov
Vitamina E in C poskrbita za antioksidacijsko zaščito pred celotnim sončnim spektrom in pomagata preprečevati nastanek novih madežev.
Vitamin C zmanjšuje nastajanje melanina in tako zmanjšuje tveganje za sončne pege (zakasnjena pigmentacija). Obenem preprečuje tudi oksidacijo nastalega melanina, ki je odgovoren za takojšnjo pigmentacijo.
Vitamin E ima številne antioksidacijske lastnosti in zato visoko zmogljivost za zaščito kože pred učinki oksidacijskega stresa, povezanega z UV žarki. Deluje v sinergiji z vitaminom C.
Ekstrakt rastline Centella asiatica, ki se sicer pogosto uporablja za zdravljenje ran in opeklin, preprečuje poškodbe dermisa in regenerira kožo. Zaradi sposobnosti spodbujanja proizvodnje kolagena pa se vse pogosteje uporablja tudi v anti-age izdelkih.
-
Centella asiatica, ki je poznana tudi pod imenom Gotu kola, izvira iz Indije, najdemo pa jo tudi na Madagaskarju.
-
Uporablja se kot zdravilna rastlina v aryuvedski medicini in tradicionalni kitajski medicini.
-
Legenda pravi, da so se bengalski tigri valjali po njej in si tako celili rane.
-
Znano je, da njen ekstrakt deluje na vezivno tkivo.